AOCOED INTERNATIONAL SCHOOL (AIS)

About Us

AOCOED international school (AIS) was established on the 6th of October 2003 as the brain child of the former Provost of the College, Prof. A.O.K Noah.
The Project was given to the then Dean, School of Education, Mr. Mobolaji Oladipupo Oshodi, to execute. In a rapid response to this assignment Mr. Oshodi, an astute, hardworking and visionary educationist personally supervised the renovation of the old College Library thus, giving birth to the first set of classrooms.
An L-Shapped block comprising over 20 classrooms, staff rooms and office of the principal was later built and commissioned on March 22, 2007 by the Lagos State Government.
Works have also commenced on the construction of another massive structure, that will house more classrooms, well equipped laboratories, a bigger library and offices for the Teaching and Non-Teaching members of staff. Our students performance in external examinations and competitions has remained unrivaled in the axis, as well as in Lagos State.
It is on record that 98% of our students gain admission to the best Universities within and outside the country, each session, and we strive daily to make our student the best through God

Vision

  • To produce students who are capable of achieving their goals in all sphere.

Mission

  • To provide total and functional education that will take care of the three “H”, the Head, the Hand and the Heart corresponding to the affective, psychomotor and cognitive domains of education.
  • To inculcate global care values: honesty, integrity, uprightness and sense of altruism.
  • To raise an individual that will nurture nature.

Objectives

  • To create a conducive environment for teaching and learning.

Scope

We cover a wide range of learners cutting across the middle class and the average bourgeoisie class within and outside our immediate vicinity.

Responsibilities

  • It is our duties to guide our learners systematically so as to achieve what they desire to become in life. As parentis loco stand is we must care for the welfare, health, and safety of the learners.

Services

The school grooms and prepares students for the Basic Education Certificate Examination (BECE) at the Lagos State Level as well as at the federal level. We also train and prepare students for the Senior Certificate Examination organized by west African Examination Council (WAEC) and National Examination Council (NECO) the school also prepares candidates for the JAMB/UTME examination as well as the general Certificate Examination (GCE).

Achievements

  1. Cowbell Mathematics Competition for Basic 9 and Ss2 Students Annually. (March)
  2. Leadership Training for Ss2 At Sea School Apapa Conducted by the Federal Ministry of Youth Annually (August).
  3. Mathematics Olympiad for both JSS and SSS Students Annually (April/May)
  4. Pan African Mathematics Olympiad for girls (National Mathematics centre, Abuja) Annually (June)
  5. A Adeboye mathematics competition for senior secondary schools in Lagos Annually (September)
  6. Next generation leadership summit for secondary schools in Nigeria Annually (November)
  7. Next generation leadership challenge for secondary schools in Nigeria
  8. 5th position (Tolu Opaleye, 2015)
  9. 3rd position (Gbadamosi Omotola, 2016)
  10. Terry Maxwell and associates story organized by British council Lagos
    • 2015 winner (Adeniyi Favour)
    • 2016 winner (Tolu Opaleye)
  11. Success talk forum at Oluremi Tinubu hall AOCOED on 21st October, 2016
  12. Lecture and symposium (Maiden call to her anniversary and colloquium) on October 22nd, 2016
  13. Under 18 karate championship 2016
  14. Gold medal by Musa Elizabeth on October, 2016
  15. PZ chemistry competition Annually
  16. JETS competition (Annually)
  17. Best in Lagos State (2013/14 session) (Ajani Mariam)
  18. Ori Ade Mathematics competition for secondary school in Lagos.
  19. 1st position consecutively for 3 years. The last winner is Badmus Eniola now in Ss1
  20. Igbo Spelling Bee at Corona, Agbara Ogun State (3rd position)
  21. AMC (American Mathematics Competition) (2015).
  22. Among the best 10 in the south west region by Rufia Tobi
  23. David shepherd global art competition
  24. 2nd poetry (Folaranmi Prescious 2014)
  25. Vocational day art and skill competition
  26. 1st Fine Art (Anifalaje Morenike) 2015
  27. 2nd Home Economics (Tolu Opaleye) 2013
  28. 2015 Lagos state government Lagos Carnival Junior Pageant
  29. Winner: Elumelu Chinyemugo
  30. The school made 72.9% in the 2016 May/June WASSCE result. i.e 5 credits & above including Maths & English.
  31. The school made 100% in the 2016 June/July NECOSSCE result, i.e 5 credits and above including Maths and English.

Division

  1. JUNIOR SCHOOL
  2. SENIOR SCHOOL

Subjects Offered

SCIENCE
HUMANITIES
MATHS/ICT
BUSINESS STUDIES
VOCATIONAL & TECHNOLOGY
Agric Science
Government
Mathematics
Accounting
Technical Drawing
Biology
Geography
Computer Science
Commerce
General Metal Work
Physics
CRS
Further Maths
Insurance
Food & Nutrition
Chemistry
IRS
 
Office Practice
Home Management
Health Education
Visual Art
 
Business studies
Building Construction
Physical Education
Yoruba
 
 
Auto Mechanic
+ BST
Economics
 
 
Basic Technology
 
French
 
 
Wood Work
 
History
 
 
+ PVS
 
Igbo
 
 
 
 
Civic Education
 
 
 
 
Music
 
 
 
 
Lit-in-English
 
 
 
 
English
 
 
 
 
+ CCC
 
 
 
 
RNVE
 
 
 

Administrative Structure

  • Sole Administrator
  • Assistant Head-teacher
  • Sectional Heads
  • Teachers
  • Nursery Helpers
  • Clerical Officers
  • Typist
  • Security
  • Cleaner

Other Schools

DSC_0145
School of Sciences
DSC_0036
School of Arts and Social Sciences
DSC_0100
School of Vocational and Technical Education

Members of Staff

S/N NAMES   QUALIFICATION RANK/STATUS
  TEACHING STAFF      
1 KUFISILE PETER  O.   NCE, B.A AG. PRINCIPAL
2 MUSTAPHA A.G   NCE, B.SE(ED) M(ED) SNR TUTOR
3 AJAO ADEWALE   B.SC, M.(ED), B.SC M (PHIL) SNR TUTOR
4 JUDE FEMI B.   B.(ED) M.(ED). PHD SNR TUTOR
5 WILLIAMS A. VINUYON   B.A. MA, PGDE SNR TUTOR
6 RAUF ADEOLA .L.   B.A,M.A,PGDE SNR TUTOR
7 SALAKO OLAREWAJU   NCE, BSC (ED), MED S TUTOR
8 ALADENIKA FOLAHANMI. O   MA, BA(ED) TUTOR I
9 OGUNNOWO TAIYE. A   NCE, B.SC(ED) TUTOR I
10 RAJI OLADAPO G   B.A, M.A TUTOR II
11 ABOLAJI, J.J   NCE, B.(ED), M.(ED) TUTOR I
12 KELANI M.O   NCE, BSC (ED) TUTOR I
13 AYOTOLA-SULEMAN.T.ADEBAYO   BSC(ED) TUTOR II
14 TAIWO  E.M   NCE, B.A (ED) TUTOR I
15 ATOYEBI JOSEPH   HND/BSC(ED)  
16 AWOLAJA O. TAIWO   BSC/ MURP ASST.TUTOR
17 ANIEGBUNIAM .A .O   NCE, B.A TUTOR II
18 AKINWOLE AKINADE. ADE   B.(ED) TUTOR II
19 EMOEDUMHE K.M   HND TUTOR I
20 SHOBOWALE F.K   MED, BSC(ED) TUTOR II
21 OBISESAN, O.E   NNC, B.A,MA TUTOR II
22 GANDONU. SEWANU PETER   M.A, BA(ED), NCE TUTOR II
23 LADEGA BABATUNDE   BA (ED) ASST.TUTOR
24 FOLARANMI BUKOLA .A.   NCE, BSC M. (ED) ASST.TUTOR
25 SAMUEL, P, OLUSEGUN   B.SC , PGDE TUTOR II
26 RAHEEM TITILOPE   NCE, BSC (ED) TUTOR
27 ADEDINI, S.O. MRS   NCE, M.(ED) SOS TUTOR II
28 ASHIRU BOLANLE B.   NCE, BSC (ED), M(ED) TUTOR II
29 OMOTOSHO GANI   NCE, BSC (ED) TUTOR
30 ISIJOLA .F.S   NCE, B.E.D TUTOR II
31 FADIYA TEMITAYO   BSC (ED) MED TUTOR
32 ADEYEMI. M.B.   NCE, BSC ASST TUTOR
33 OLADUJOYE BOSEDE   NCE, BSC (ED) TUTOR II
34 SHAAR BABATUNDE.D.   BA(ED) NCE TUTOR II
35 IKWUEGBU R.N.   M.D, B.A(ED) NCE TUTOR II
36 APETU SERAH      
37 AJOSE OLUFUNMILAYO .S.   NCE, BSC (MED) ASST.TUTOR
38 RAJI SUNWA ADEDOYIN   NCE, BSC(ED)MA.(ED) TUTOR II
39 DINA SHADE   NCE, BSC (ED) ASST.TUTOR
40 ABINA. I.E   NCE, B.AED TUTOR
41 ESIAKA .H.F.A   NCE. BSC.(ED) COMPUTER INSTRUCTOR
42 KUPONIYI  Y.A   NCE B.ED M.ED TUTOR II
43 AINA JEREMIAH .O   NCE, B.SC(EEDU) TUTOR II
44 IBIRONKE ELIJAH A.   NCE, BSC (ED) ASST.TUTOR
45 ISI  DEBORAH   NCE, B.ED TUTOR II
46 BANGBOWU SAMUEL .A.   NCE, BSC (ED) ASST.TUTOR
47 OYINOLA JOHN   B.ENG (MEB) PGDE ASST.TUTOR
  ADMINISTRATIVE STAFF      
1 MUSA OLUWATOSIN .Y.   SSCE, NABTEB, B.(ED) SNR TYPIST
2 BONU  PETER   SSCE DRIVER
3 EGBENEDE MICHAEL E.   NCE, BSC. (ED) CLERICAL OFFICER
4 ADEBISI KEHINDE TEMILADE   (O LEVEL) CLEANER
5 IBIKUNLE ESTER   NCE GRADE
6 ADEJOKE TAIWO   (O LEVEL) CLEANER
7 HUNSA RACHEAL   PRIMARY SIX CLEANER
8 IBIKUNLE ESTER   NCE GRADE
school of science aocoed
School of Education
DSC_0118
School of Languages
DSC_0145
School of Part-Time Studies